V návaznosti na nespočet dotazů, které k nám proudí ze strany členských i nečlenských firem zaměstnávajících ukrajinské pracovníky, zveřejňujeme odborné stanovisko právní sekce Ministerstva práce a sociálních věcí k záležitosti povolávacích rozkazů pro zaměstnance z Ukrajiny a informace k souvisejícím pracovně právním krokům pro postup ze strany zaměstnavatelů.
Vnímáme, že pro mnohé zaměstnavatele na území České republiky mohou mít níže uvedené skutečnosti z MPSV zcela zásadní dopady pro plnění zakázek. Nicméně rádi bychom požádali o zvýšenou shovívavost k ukrajinským zaměstnancům a pochopení pro jejich složitou situaci, kterou sami nezpůsobili. Podpora a tolerance je totiž v tuto chvíli jedna z nejvýznamnějších forem pomoci. V každém případě vás chceme ubezpečit, že představitelé HK ČR již zahájili diskuzi s příslušnými rezorty s cílem zmírnit důsledky odlivu ukrajinských pracovníků.
„V případě, že občan Ukrajiny, který je zaměstnancem českého zaměstnavatele, požádá v souvislosti s povolávacím rozkazem, který obdržel, o poskytnutí pracovního volna, jde podle našeho názoru o nepojmenovanou jinou důležitou osobní překážku v práci podle § 199 zákoníku práce a zaměstnavatel je v daném případě povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci. Zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele za dobu trvání překážky v práci nepřísluší (ledaže by ji zaměstnavatel poskytl nad rámec zákona). Zaměstnanec je podle § 206 zákoníku práce povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce v práci bez zbytečného průtahu a rovněž je povinen zaměstnavateli překážku v práci prokázat (např. předložením povolávacího rozkazu). Záleží na zaměstnanci, zda o pracovní volno požádá. Zákon nestanoví formu žádosti – může být písemná nebo ústní.
S ohledem na to, že zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, není zde dán výpovědní důvod pro rozvázání pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele. Zaměstnanec však sám může pracovní poměr výpovědí rozvázat, je také možné rozvázat pracovní poměr dohodou, shodne-li se na tom zaměstnanec se zaměstnavatelem. Pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán. Podle § 48 odst. 4 zákoníku práce pracovní poměr zaniká též smrtí zaměstnance. Podle § 48 odst. 3 zákoníku práce pracovní poměr cizince nebo fyzické osoby bez státní příslušnosti, pokud k jeho skončení nedošlo již jiným způsobem, končí
1. dnem, kterým má skončit jejich pobyt na území České republiky podle vykonatelného rozhodnutí o zrušení povolení k pobytu,
2. dnem, kterým nabyl právní moci rozsudek ukládající těmto osobám trest vyhoštění z území České republiky,
3. uplynutím doby, na kterou bylo vydáno povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci.“
Zároveň potvrzujeme, že v úterý 1. března 2022 proběhne dlouho plánovaný online webinář Zaměstnávání cizinců z 3. zemí – novinky v Programu kvalifikovaný zaměstnanec 2022, na kterém vyjma informací k jednotlivým zemím (Bělorusko, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko a Černá Hora), zcela jistě také zazní nejčerstvější informace vztahující k situaci na Ukrajině v rámci problematiky zaměstnávání zahraničních pracovníků. Pro členy HK ČR platí zvýhodněná cena.
Vzhledem k turbulentnímu vývoji doporučujeme sledovat www.komora.cz/situaceukrajina, kde průběžně aktualizujeme nové skutečnosti.
Tým Hospodářské komory ČR